Facebook

Architektura wnętrz

13.09.2011Dom w Caledon

Tagi: architektura wnętrz, design, dom, wnetrza

Caledon w Kanadzie to miejsce gdzie zbudowano inspirujący prostotą i elegancją dom. Autorem projektu jest studio Ian MacDonald Architect Inc.

Dom w Caledon

Dzieło Ian MacDonald Architect Inc. znajduje się na ładnie usytuowanej działce, którą otaczają łąki oraz pola. Teren jest typowo rolniczy. Oznacza to ni mniej ni więcej bliski kontakt z przyrodą. Ten kontakt z przyrodą został zachowany także na poziomie samego projektu. Z wysokości drogi dom jest praktycznie niewidoczny. Wynika to z tego, że położony jest w większości pod ziemią. Na zewnątrz wystają tylko  dwie bryłowate struktury (części budynku).

Dom w Caledon

Do domu prowadzi jedno wejście. W przypadku tego projektu ciężko pisać o fasadzie zewnętrznej, gdyż ona praktycznie nie istnieje. Nie mniej jednak główne wejście oraz towarzyszące mu frontowe ściany pokryto białymi panelami (tak charakterystycznymi dla farm). Caledon zamiast dachu pokryty jest warstwą ziemi oraz rosnącej na niej trawy. W środku domu czeka na nas prosta aranżacja. Została ona stworzona na bazie dwóch kolorów: białego i brązowego (ten występuje w różnych odcieniach, choć najczęściej spotyka się jasny brąz).

Dom w Caledon

W każdym pomieszczeniu począwszy od skutecznie oświetlonego salonu a skończywszy na łazience atmosferę kreują tylko te dwa kolory. Jeśli chodzi o umeblowanie cechuje je maksymalna prostota. Patrząc na poszczególne pokoje odnosi się wrażenie, że projektantom (i zapewne właścicielom) zależało na nieinwazyjnym wnętrzu, które dobrze spełnia rolę tła. Jest to tło w dużym stopniu przytulne. Wynika to w głównej mierze z faktu użycia bardzo dużej ilości drewna.

Dom w Caledon

Ważną rolę spełniają również duże okna, które choć sam budynek nie charakteryzuje się atrakcyjnym położeniem, skutecznie zapewniają wystarczającą ilość światła w środku. Naszym zdaniem dom w Caledon można traktować jako inspirację, która może pomóc odnaleźć własną drogę do harmonijnego wystroju wnętrza domu. W tym według nas tkwi jego największa siła.

Via architizer.com

Autor: tomek


Galeria

Komentarze

Aby móc uczestniczyć w dyskusji musisz się zalogować

Zaloguj się

do góry