Facebook

Architektura wnętrz

23.08.2011Prairie Chicken House

Tagi: architektura wnętrz, design, dom, wnetrza

Ten dom to jeden z najsłynniejszych projektów lat 60. Budynek powstał na prerii w Oklahomie, a jego autorem był architekt Herb Greene.

Prairie Chicken House

Przedstawiamy go dzisiaj Państwu, gdyż frapująca i bardzo śmiała konstrukcja nie zestarzała się ani trochę i wciąż budzi podziw. Prairie Chicken House, czyli "dom preriowego kurczaka" to nazwa jaką nadali temu budynkowi dziennikarze magazynu "Life". Dość zaskakująca nazwa pochodzi od podobieństwa całościowego kształtu tego budynku do preriowego kurczaka.

Prairie Chicken House

Architekt Herb Greene stworzył go dla siebie i swojej rodziny. Głównymi inspiracjami dla Greene'a byli dwaj słynni architekci amerykańscy Frank Lloyd Wright oraz Bruce Goff. Do budowy domu użyto drewna oraz naturalnych materiałów. Taki wybór był spowodowany chęcią nawiązania relacji z otaczającą przyrodą. Dizajn ewokuje klimat amerykańskiej prerii i bardzo dobrze integruje się z otoczeniem.

Prairie Chicken House

Prairie Chicken House zaskakuje nie tylko fasadą zewnętrzną, ale także planem wnętrza oraz jego wystrojem. W środku budynek prezentuje się jako quasi-jaskinia, w której można żyć w sposób zupełnie różny niż w tradycyjnych domach. Kamienne ściany, skóry zwierząt oraz drewno kreują bardzo naturalną wręcz "prehistoryczną" atmosferę. 
Te wszystkie wymienione przez nas charakterystyki dobitnie dowodzą że dzieło Herba Greene'a to ponadczasowe i wyjątkowe osiągnięcie architektoniczne.

Via archdaily.com

Autor: tomek


Galeria

Komentarze

Aby móc uczestniczyć w dyskusji musisz się zalogować

Zaloguj się

do góry