Facebook

Metamorfozy wnętrz

13.04.2012Woonkapel Ultrecht / Zecc

Tagi: kościele, mieszkanie, w

Mieszkanie w kościele

Oto przykład aranżacji wnętrza, której zrealizowanie w Polsce jest raczej niemożliwe, przynajmniej na chwilę obecną. Jest to bowiem projekt i wykonanie adaptacji starego kościoła na potrzeby mieszkalne.

Budynek ten, będący niegdyś kaplicą, znajduje się w Utrechcie, w Holandii. Jak powszechnie wiadomo, jest to kraj, w którym liczba chrześcijan z roku na rok systematycznie się zmniejsza. Skutkuje to w oczywisty sposób wieloma opuszczonymi kościołami rozsianymi na terenie całego kraju. Są one często zagospodarowywane w inny sposób, stają się np. galeriami sztuki. Zdarzają się również aranżacje przewidujące funkcję mieszkalną tych budowli, lecz w takich przypadkach zostają one pozbawione wszelkich elementów oryginalnego wystroju, które świadczyłyby o tym, iż kiedyś było to miejsce kultu religijnego.

W przypadku tego kościoła jest jednak inaczej. Duńska firma Zecc, która podjęła się jego aranżacji, postanowiła zachować oryginalne elementy wyposażenia kaplicy. Tym samym na stanie nowo powstałego domu znajdują się m.in. gotyckie okna witrażowe oraz organy służące niegdyś do przygrywania dla chóru. Aby doświetlić wnętrze domu, nad oryginalnymi oknami wstawiono dodatkowe okna dachowe, a całą przestrzeń mieszkalną domu pobielono. Jedyną częścią odbiegającą kolorystycznie od całości jest znajdująca się na piętrze sypialnia.

Taki dom z pewnością jest kontrowersyjny i nie mógłby powstać w Polsce, lecz trzeba przyznać, iż prezentuje się niezwykle stylowo i nowocześnie.

 

Via zecc.nl

Autor: Icon


Galeria

Komentarze

Aby móc uczestniczyć w dyskusji musisz się zalogować

Zaloguj się

do góry