Facebook

Praktyczne porady

20.12.2011Świadome użycie wzorów i kolorów / WYWIAD

Tagi: colourcourage, kolor, Lars Contzen, wywiad, wzór

Wywiad z Larsem Contzen'em / Colourcourage

Wybór, koloru, wzoru, materiału i tekstury, by stworzyć efektowne wnętrze, które będzie wyglądać dobrze może nie być zbyt wyczerpujące, ale rzucenie na ścianę odważnych mocnych kolorów, wielkoskalowych wzorów dla wielu osób będzie ponad ich siły. Dekorowanie za pomocą przytłumionej palety kolorów i niepozornych wzorów to jedno, ale jeśli przychodzi do użycia z powodzeniem wyrazistych wzorów i kolorów to już zupełnie coś innego.

Niemiecki projektant Lars Contzen słynie z ekscentrycznych, wielkoskalowych dekoracji i na pewno nie jest mu obce użycie śmiałych i żywych kolorów. Spędził lata doskonaląc sztukę użycia kolorów i wzorów, żeby naprawdę przesunąć granicę dekoracji wnętrz. Cotzen przedstawił niedawno nową gamę produktów trafnie nazwaną „Colourcourage”, postanowiliśmy uzyskać od niego informację jak być odważnym w dobieraniu kolorów we wnętrzach.

Zdobyłeś reputację dzięki przesuwaniu granic w użyciu kolorów i kształtów w dekoracji. Czemu te dwa elementy są aż tak ważną częścią Twojej pracy?


Nie czuje, żebym miał inny wybór. Jako sprawny artysta muszę znajdować formę komunikacji która jest współczesna, progresywna i która jest pod wpływem współczesnej kultury i subkultur.
Gdybyśmy nie żyli w multimedialnych, kolorowych czasach, moje projekty zapewne wyglądałyby zupełnie inaczej. Moim zdanie dobry design jest reakcją na nurty kultury.

W wielu Twoich projektach używasz wielkoskalowych wzorów. Jaką radę dałbyś ludzią którzy chcą używać wielkoformatowych wzorów w swoich domach?


Po pierwsze, nie bójcie się używać wielkoformatowych wzorów. Moim zdaniem, jako projektanta, trzeba o wiele więcej odwagi, żeby używać małoformatowych wzorów. Używając wielkich formatów pomieszczenie zaczyna się „otwierać”. Większość pomieszczeń staje się bardziej ustrukturyzowanych, minimalistycznych i wydaje się mieć więcej miejsca. Mały wzór może szybko stać się denerwujący i może spowodować, że przestrzeń stanie się ograniczona i swawolna. Przy używaniu wzorów w ogóle, dałbym radę by ograniczyć się tylko do jednej grafiki. Przeważnie świetnie wygląda połączenie właściwych prostych kolorów z wybranym projektem, dla uzyskania koncepcje.

Jak ważny jest kolor w aranżacji wnętrz i jak ważne jest odpowiednie wyważenie i zbalansowane palety kolorów dla zachowania harmonii?


Jeżeli decydujecie się na używanie mocnych kolorów w wystroju wnętrza bardzo ważne jest, by zrobić to właściwie. Rezultat na pewno jest natychmiastowy i wpływa na samopoczucie osób korzystających z pomieszczenia. Kolor jest odpowiedzialny za nastrój i atmosferę w pomieszczeniu, więc bądźcie odpowiedzialni w trakcie podejmowania decyzji.

Jednym z Twoich ostatnich projektów jest „Colourcourage”. Czy możesz wyjaśnić czym właściwie jest?


Dzięki „Colourcourage” zdefiniowałem swój własny system kolorów, obejmuje on projekty opatentowanych rodzin kolorów, które zostały połączone w harmonijne i wyrafinowane użycie światła i koloru. Są zdefiniowaną bazą opartą o prawidłowości psychologii kolorów połączonej z obecnym postrzeganiem kulturowym kolorów i są przeznaczone do użycia w architekturze i projektowaniu wnętrz. Sieć partnerów „Colourcourage” składa się z renomowanych firm w branży i zapewnia odpowiednie produkty i materiały, które gwarantują dobrze zbalansowane i harmonijne kompozycje kolorów.

W jaki sposób pozyskałeś partnerów dla „Colourcourage”?


Po prostu wyjaśniłem im moje przekonanie, że z czasem będzie coraz bardziej kolorowo. Po szumie który powstał w praktycznie każdej sferze projektowania, było logicznym wnioskiem, że produkty powinien łączyć zwykły kolor.  Ale ani dla projektantów wnętrz, ani dla końcowych odbiorców nie jest łatwo znaleźć pasujące kolory na różnych materiałach na rynku. Jedynym sposobem by uświadomić spasowanie kolorów pomiędzy różnymi materiałami, była praca z partnerami branżowymi, w sposób jaki nie był dokonany nigdy wcześniej. Każdy partner branżowy w naszej sieci określa swoje kolory używając materiału kolorystycznego swoich partnerów jako punkt odniesienia. Rezultatem jest optymalnie zbalansowany system oparty na prawdziwych materiałach, a nie tylko na wydrukowanych wzornikach.

Jak upewnić się, że ten zbiór jest spójny, jeżeli poszczególne jego elementy są produkowane przez różne firmy?


Ważne jest nadzorowanie wszystkich produkcji. Przeważnie trzeba dopasowywać niektóre aspekty, żeby uzyskać estetyczne i pasujące wyniki końcowe.

Jaką radę dałbyś ludziom którzy się boją dekorowania swoich domów zdecydowanymi kolorami?


Jest wiele sposobów na dekorację domu w przyjemny i dobrze zbalansowany sposób. Jeśli ktoś boi się zdecydowanych kolorów, trzeba to uszanować. Moją jedyną radą jaką mogę dać ludziom to nie myślenie na temat wystroju wnętrza jako rzeczy długoterminowej. Czasem proste zmiany mogą ożywić dom, a jeśli ktoś będzie praktykował ten styl myślenia, automatycznie zacznie eksperymentować z kolorami i wzorami.

Jak ważną rolę odgrywa oddziaływanie i wzajemne uzupełnianie się elementów w przestrzeni (ścian, podłóg, mebli itd.)?


To jest właśnie główna idea mojej pracy. Wierze, że wiarygodne użycie wzorów i kolorów musi być
oparte na pewnej koncepcji i systemie dopasowań. Im więcej wzorów lub odcieni ma materiał, tym bardziej ważne jest żeby pasował do elementów i materiałów wokół niego. W przeciągu paru ostatnich lat pracowałem nad pomysłem wykreowania puli łączących się produktów i materiałów. Jeśli zdecydujesz się na użycie moich wzorów w budynku, dostaniesz koszyk zsynchronizowanych z nim produktów. Ideą jest wypełnienie architektury i wystroju wnętrz uderzającymi, ale ascetycznymi odcieniami kolorów, w taki sposób, żeby wygląd i odczucia na temat danego pokoju, przestrzeni, budynku przywodziło na myśl dekoracje graficzne, lub malarstwo konstruktywistyczne wykraczające daleko poza normalne wymiary. Pomieszczenie może zmienić się w „ornament” bez  żadnej przestrzeni będącej dekoracyjną.

Wszystkie Twoje projekty mają bardzo charakterystyczny styl. Skąd czerpiesz inspirację do swoich projektów?


Większość moich inspiracji biorę z obecnych subkultur tworzonych przez młode pokolenia.
Nie znajdziesz świeżych pomysłów na targach i w magazynach. Kiedy tam dotarły już były w obiegu od jakiegoś roku. Przyglądam się na przykład surfingowi, jeździe na desce, sztucę czy muzyce i jest tam więcej inspiracji niż na jakichkolwiek targach.


Artykuł jest tłumaczeniem wywiadu przeprowadzonego przez freshome.com, który znajdziecie tutaj:
http://freshome.com/2011/12/16/how-to-use-pattern-and-colour-courageously-in-interior-design-video/

Autor: Icon


Galeria

Komentarze

Komentarz użytkownika dynamiko_pl dynamiko_pl
21.12.2011 14:12
Doskonałe aranżacje! Zwłaszcza ściany, a zwłaszcza na "trójwymiarowa" na zdjęciu drugim z góry i "spływająca" na zdjęciu z czarnym Panton Chair :) Świetne!
odpowiedz

Aby móc uczestniczyć w dyskusji musisz się zalogować

Zaloguj się

do góry